Sprzątanie Świata

„Podaj dalej … drugie życie odpadów”

Niezwykła cisza zaległa w holu głównym Zespołu Szkół w Sątocznie, który wypełnili uczniowie. Tak nieoczekiwanie wielkie zainteresowanie wzbudził film edukacyjny pokazujący … drugie życie zużytych zwyczajnych, plastikowych butelek. Wykonywane sprawnie na oczach dzieci przy użyciu … nożyczek lejki do słoików, estetyczne opakowania prezentów, pomoce kuchenne czy nawet ogrodowe zraszacze wody – budziły uśmiech i zdumienie zebranych.

A wszystko to dzięki zorganizowanej w naszej szkole 16 września 2016 r. 23. polskiej akcji „Sprzątania świata”, przebiegającej w tym roku od 16 do 18 września pod hasłem „Podaj dalej … drugie życie odpadów”. Przygotowały ją uczennice klasy II Gimnazjum w Sątocznie – Zuzanna Łuszczak i Aneta Bojarojć pod kierunkiem nauczycielki przyrody p. Krystyny Zajdel – bezsprzecznego fachowca i lidera w dziedzinie ekologii w naszej szkole.

Głównym celem tegorocznej akcji jest uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności. Prawdziwym problemem naszej planety, wciąż lekceważonym przez ludzi, są tysiące kilogramów śmieci produkowanych w domach. Jego rozwiązanie nie polega na corocznej zbiórce śmieci rozsypanych wokół, szczególnie po okresie wakacyjnym, lecz na świadomym robieniu zakupów, unikaniu zbędnych odpadów i odpowiednim gospodarowaniu nimi. Ot, choćby takim praktycznym wykorzystywaniu opakowań plastikowych jak ukazano we wspomnianym wyżej filmie edukacyjnym.

Jeśli chcemy cieszyć się życiem na naszej pięknej planecie, nie możemy pozostać obojętni wobec fantastycznej akcji „Sprzątania świata” wymyślonej przed laty w Australii i podjętej w 1994 roku w Polsce. Hasło „Nie śmiecę” i mądrze gospodaruję odpadami, powinno nam towarzyszyć zawsze w codziennych czynnościach, gdyż naprawdę wiąże się ono z naszą przyszłością. Dlatego twórcom dzisiejszego apelu za uświadamianie nas w tej dziedzinie bardzo dziękujemy.

D. Bieńkowska

Opublikowano: 18 września 2016 14:22