Zapłonęły znicze …

27 października po lekcjach kilkunastoosobowa grupa reprezentantów Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sątocznie, razem ze swoją opiekunką panią Joanną Duryło, zainicjowała akcję sprzątania zapomnianych, zaniedbanych grobów na pobliskim cmentarzu.

Bezdeszczowe popołudnie sprzyjało wyprawie i pracy. Wśród opadających liści, z siatkami przyniesionych wcześniej z domów przez uczniów zniczy, zaopatrzeni w grabie i miotłę (zorganizował Tomek Lelonek z klasy I gim.) młodzi wraz z panią Asią ruszyli na cmentarz komunalny w Sątocznie. Po krótkiej lustracji okazało się, że były groby wymagające pracy. Dziewczęce ręce m. in. Zuzi i Anety z klasy II gim. przywróciły godny wygląd niejednemu z nich. Wszyscy uczciwie pracowali. Znaleźli się nawet przypadkowi ludzie, którzy użyczyli dodatkowych narzędzi do sprzątania. Wyniesiono wiele worków wygrabionych liści. Wreszcie zapalono znicze … I chyba tak właśnie przez pracę młodych ludzi wokół grobów tych, którzy już odeszli spośród nas, można też mądrze wychowywać. Przed południem na ten sam cmentarz udały się młodsze dzieci z klasy I i II SP w Sątocznie z wychowawczyniami – p. Dorotą Sańko i p. Elżbietą Szefer. Maluchy uczyły się postawy szacunku i godnego zachowania w tym niezwykłym miejscu. Potem pod krzyżem centralnym również zapaliły znicze. Dzisiaj natomiast tj. 28 października po lekcjach pracę poprzedników kontynuowała grupa uczniów w ramach Wolontariatu Szkolnego pod opieką nauczycielki religii, muzyki i pedagoga szkolnego zarazem p. Moniki Borkowskiej. Tym razem porządkowano groby na cmentarzu przykościelnym w Sątocznie. Praca była trudna, bo padał deszcz i wiał silny wiatr. Tutaj także w końcu zapłonęły znicze.

Przed nami czas zadumy i refleksji o przemijaniu, które bezsprzecznie wpisane jest w ludzkie życie. Tradycja uczczenia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego nie została w ZS im. Jana Pawła II w Sątocznie zapomniana. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w jej kultywowanie.

Opublikowano: 28 października 2016 21:28