Otwarci na środowisko

Siarczysty mróz nie stanowił przeszkody dla młodych aktorów z klas IV i VI   Szkoły Podstawowej w Sątocznie.  Dnia 8 stycznia 2017 r. odważnie zaprezentowali swoje jasełka przed widownią zebraną w kościele parafialnym w Sątocznie podczas dwóch

kolejnych mszy świętych o godz. 9:30 i 12:00.

Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło i oznacza żłób. Za ich twórcę uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Zwyczaj przywędrował z Włoch do Polski  w XVI wieku. W wielu regionach kraju jasełka stały się elementem kolędowania w okresie bożonarodzeniowym i są charakterystyczne dla słowiańskiego folkloru. Szkoła w Sątocznie jest wierna tradycji, wierna dziedzictwu kulturowemu. Dlatego historia narodzenia Jezusa w Betlejem została zaprezentowana w naszym kościele. Mogli ją oglądać rodzice i krewni młodych aktorów, a także inni wierni zebrani na mszach świętych. Nagrodzili wysiłki grających gorącymi brawami.

Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w realizację przedsięwzięcia mimo zimowych warunków.

Rodzicom za trud dowiezienia i przebrania dzieci.

Opiekunce merytorycznej i wychowawczyni p. Joannie Tumowskiej oraz p. Monice Borkowskiej za czas poświęcony na próby i organizację całości.

Innym nauczycielom m.in. p. dyrektor T. Pupin i ks. proboszczowi A. Malakowi za wszelką opiekę, pomoc i umożliwienie ciepłego przetrwania przerwy między inscenizacjami w świetlicy środowiskowej. Do działań wdrożeni zostali także przedstawiciele środowiska lokalnego w postaci pań z Koła Różańcowego. Wielkie dzięki wszystkim, również tym, którzy zechcieli przyjść i obejrzeć jasełka w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

A przede wszystkim im samym, którzy w taki sposób, informując społeczność o działalności szkoły, upowszechniają wiedzę na temat polskiej kultury i kształtują swą tożsamość narodową. Wierni dziedzictwu, któremu na imię Polska.

Opublikowano: 08 stycznia 2017 16:39