Szkoła przyjazna środowisku

   „Szkoła w Sątocznie jest liderem w zakresie ekologii w gminie Korsze.” Te budujące słowa wypowiedział pan burmistrz Ryszard Ostrowski, goszcząc podczas podsumowania

X Tygodnia Ekologicznego w ZS im. Jana Pawła II w Sątocznie dwa lata temu. Dbamy o to,by pozostawały aktualne. Uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy obsługi szkoły działają na wielu polach, by nasza placówka zyskiwała zaszczytne miano przyjaznej środowisku.

   W ostatnich tygodniach uczniowie szkoły podstawowej, zainspirowani pomysłami pani Krystyny Zajdel, zajęli się przyszkolną „ptasią stołówką”, funkcjonującą tu od trzynastu lat. Składała się dotąd z pięciu karmników stałych, nie licząc wywieszanej systematycznie słoniny dla ptaków. Wymagały jednak generalnego remontu i wspomożenia ich innymi.

Uczniowie klas V i VI SP wykonali osiem nowych drewnianych karmników i pięć z różnego tworzywa, choćby z plastikowych butelek. Prezentują się znakomicie (zdjęcia do obejrzenia na naszej stronie) i przede wszystkim spełniają swoją rolę. Codziennie wysypywana karma znajduje amatorów. Karmniki odwiedzają sikorki, gile, dzięcioły, kowaliki, sójki i inne ptaki, ciesząc dzieciaki i wszystkich kochających przyrodę. Jeśli któryś z uczniów nie może rozpoznać gatunku ptaka odwiedzającego „ptasią stołówkę”, może skorzystać z odpowiednich atlasów wyłożonych na wystawie w bibliotece szkolnej i w ten sposób uzupełnić swoją wiedzę. 

   Różnorodność ptaków w pobliżu naszej szkoły nikogo nie dziwi. Mają tu świetne warunki bytowania. Przez lata pozyskiwaliśmy środki na nowe zasadzenia drzew i krzewów. Uczyliśmy dzieci, młodzież i środowisko zachowań ekologicznych poprzez organizowanie Tygodnia Ekologicznego. W tym roku odbędzie się on po raz dwunasty.

 Chwała jego pomysłodawczyniom – p. Krystynie Zajdel

i p. Teresie Pupin. Zapraszały osoby zawodowo zajmujące się ochroną środowiska, by edukowały młode pokolenie. Efekt widać gołym okiem, choćby przy okazji remontu „ptasiej stołówki”. Chętnych do pracy wśród dzieci nie trzeba było szukać. Teraz przez okna ciepłych sal lekcyjnych (efekt termomodernizacji obiektu – znów ekologia!) można podziwiać barwnych „ptasich wędrowców”, którzy korzystają ze stołówki wykonanej dziecięcymi rękami. 

Fantastyczna współpraca!

Ot, szkoła przyjazna środowisku …

D.B.

Opublikowano: 22 lutego 2017 18:23

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 398

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sątocznie

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony