Ludzie, którzy mają coś ciekawego do opowiedzenia ...

„Ludzie, którzy mają coś ciekawego do opowiedzenia …”

W lutym bieżącego roku ruszył projekt edukacyjny z uczniami klas IV – VI SP w Sątocznie. Jego celem jest promocja ludzi, zamieszkujących obwód naszej szkoły, którzy mają coś interesującego do przekazania młodym ludziom, np. są świadkami historii, mają ciekawą pasję, interesującą przeszłość. Uczniowie przeprowadzają z nimi wywiady, ucząc się jednocześnie tej sztuki, słuchają, rejestrują rozmowy i je archiwizują. Poznają niepowtarzalny smak osobistych świadectw.

W niedzielę 5 marca przeprowadziły wywiad z niezwykłą osobą – panią Marcelą Chann z domu Łysakowską (córką Władysława i Stanisławy) z Kamienia, którą II wojna światowa rzuciła na Syberię – 40 km na wschód od Archangielska. Trafiła tam, mając dwanaście lat, razem ze swoją mamą (ojciec – porucznik wojska polskiego, zabrany wcześniej przez wojnę). Podzieliły los tysięcy Polaków, mieszkających do wybuchu wojny na Wołyniu. Dziś dziewięćdziesięcioletnia staruszka z pokorą opowiada wszystkie szczegóły swojej tułaczki. Zostały one zarejestrowane przez uczniów klasy VI i będą przedstawione na forum szkoły.

„Narody, które tracą pamięć – giną” – powiedział Jan Paweł II. Pani Marcela Chann (zamieszczamy Jej zdjęcia na naszej stronie www) przeżyła piekło zesłania, zachowując w pamięci gehennę nieludzkiej ziemi. Dziś swoje świadectwo przekazuje młodym, by byli wierni tradycji.

Opublikowano: 08 marca 2017 19:59