Konkurs ortograficzny

Konkurs Ortograficzny 2017

Już od dwunastu lat w lutym w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sątocznie odbywa się Szkolny Konkurs Ortograficzny. Jego uczestnikami są wszyscy uczniowie obecni tego dniaw szkole. Konkurs rozgrywany jest w trzech kategoriach wiekowych. Piszą go dzieci z klasI – III SP, uczniowie klas IV – VI SP oraz gimnazjaliści. Polega na napisaniu krótkiego dyktanda i, jeśli jest taka potrzeba, uzupełnieniu go testem ortograficzno – interpunkcyjnym. Najlepsi w każdej kategorii wiekowej otrzymują zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii w danym roku szkolnym, dyplom oraz nagrodę.

W kategorii klas I – III SP tytuł Mistrza Ortografii 2017 otrzymują: Konrad Kijanka kl. II, Marcel Prusinowski kl. II i Julia Brodzik kl. III.

W kategorii klas IV – VI SP tytuł Mistrza Ortografii 2017 otrzymują ex aequo Kamil Sposób kl. V i Magdalena Błażewicz kl. VI.

W kategorii gimnazjum tytuł Mistrza Ortografii 2017 otrzymują ex aequo Julia Staszewska kl. I i Aneta Bojarojć kl. II.

Gratulujemy zwycięzcom! Pisanie zgodnie z zasadami ortografii jest trudną sztuką. Tym bardziej cieszymy się, że są wśród nas uczniowie piszący bezbłędnie lub ze znikomą ilością błędów. Zapewne też niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz trzech oczywistych symboli polskości można mówić o czwartym. Jest nim język! Sprawne posługiwanie się nim w mowie i w piśmie świadczy o patriotyzmie. Czy mamy tego świadomość? Co możemy zrobić dla języka ojczystego? Warto zastanowić się nad tym, zanim wypowiemy jakieś słowa…

Opublikowano: 13 marca 2017 18:14