Zespół Szkół im. Jana Pawła II
w Sątocznie

13 marca 2017 18:17 | Aktualności

Niezwykłe spotkanie z rodowitą Kurpianką

W sobotę 11 marca w ramach realizowanego projektu edukacyjnego uczniowie klasy VI SP w Sątocznie odwiedzili rodowitą Kurpiankę – panią Czesławę Sadowską, mieszkankę Prosny.

W gościnnym domu pani Czesławy powitała nas również jej wnuczka Oliwka – także uczestnicząca w projekcie. Od razu zachwyciło nas kurpiowskie rękodzieło w postaci wszechobecnych kwiatów z bibuły, palm, jaj wielkanocnych ozdobionych kolorowym papierem. Pani Sadowska opowiedziała o swoim dzieciństwie spędzonym na wsi kurpiowskiej. Dużo miejsca poświęciła zapamiętanym zwyczajom wielkanocnym i gwarze (na zdjęciach zamieszczonych na naszej stronie www – pani Czesława i jej mama w strojach regionalnych oraz ich kurpiowski dom).

Pani Czesława jest osobą otwartą, aktywną społecznie i religijną. Cechy te wyniosła z domu rodzinnego. Mieszkając od wielu lat w naszej „małej ojczyźnie”, ubogaca ją, dając dobry przykład starszym i młodym. Słuchając takich ludzi, trudno nie pomyśleć o wielkiej różnorodności polskiego dziedzictwa kulturowego.