Nowe otwarcie „Kawiarni artystycznej” w Sątocznie

Nastrojowa muzyka, kawiarniane stoliczki pokryte bielą obrusów,

palące się świece, zapach kawy i przepiękna scenografia (dzieło p. Asi Duryło) w holu głównym ZS w Sątocznie zapraszały gości do zajęcia miejsc i uczestniczenia w spotkaniu poświęconemu motywowi miłości. Niedawno obchodzone Walentynki i Dzień Kobiet skłoniły organizatorów przedsięwzięcia – członków stowarzyszenia Animator działającego przy szkole – do podjęcia tematyki damsko – męskiej. Wieczorne spotkanie 17 marca o godzinie 18.00 rozpoczął występ gimnazjalistów, którzy wcielili się w role Romea i Julii z tragedii W. Szekspira. Gabrysia Stróg z klasy I Gim. i Damian Golański z klasy III Gim. wystąpili w scenie pożegnania bohaterów dramatu. Romantyczny nastrój podtrzymały kolejne recytacje wierszy poetów polskich w wykonaniu nauczycieli i rodziców uczniów naszej szkoły. Okazało się, że teksty są piękne i brzmią pięknie – przy zapalonej świecy, wypowiadane drżącym lub właśnie mocnym głosem. (Można dyskutować o ilości utworów przygotowanych na spotkanie, ale na pewno nie o wartości i o jakości wykonania!)

W dalszej części wieczoru problematykę damsko – męską potraktowano z przymrużeniem oka. Nauczyciele i rodzice prezentowali się w krótkich scenkach kabaretowych, wywołując śmiech wśród zebranych gości. Na pewno warto było podjąć trud przygotowania tego niecodziennego spotkania. Nie tylko dlatego, że stowarzyszenie Animator pozyskało środki od Urzędu Miejskiego w Korszach na zorganizowanie imprezy i zakup mikrofonów, które będą służyć dalszej działalności szkoły. Jednocześnie dziękujemy, kierownikowi Referatu Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego w Korszach – panu Piotrowi Sańce, goszczącemu w „Kawiarni artystycznej”.

Po latach przerwy w działalności „Kawiarni artystycznej”, wymyślonej przez nauczycieli w Sątocznie dla uaktywnienia lokalnej społeczności i przybliżenia jej tzw. kultury wysokiej, chyba znów zaistniała potrzeba spotkania się „różnych światów” – rodziców, uczniów, nauczycieli i osób postronnych, ale w innych rolach i w innych niż zwykle celach. Po prostu, by miło spędzić wieczór na wsi, czyli w miejscu, które, mimo wszystko, wciąż jest odległe od kultury wysokiej.

Dziękujemy wszystkim za udział - w jakiejkolwiek wystąpili roli…

Opublikowano: 22 marca 2017 20:26