Zespół Szkół im. Jana Pawła II
w Sątocznie

22 marca 2017 20:35 | Aktualności

Rozpoczął się XII Tydzień Ekologiczny

Z okazji Dnia Wiosny w ZS w Sątocznie rozpoczęły się dziś właściwe tej porze roku porządki oraz … Tydzień Ekologiczny. To dwunaste uroczyste otwarcie dokonane przez panią dyrektor szkoły poprzez wypicie szklanki soku marchewkowego. Od tego momentu – zamiast tradycyjnych wagarów – w naszej szkole zaczęła się sympatyczna zabawa połączona  ze zdobywaniem pożytecznej wiedzy.

Tegoroczny Tydzień Ekologiczny poświęcony jest ptakom. Dlatego po garści wiadomości   na temat zmian w przyrodzie spowodowanych nadejściem wiosny, przekazanych przez sympatycznych prowadzących apel – Ewę i Kamila z klasy IV SP, głos zabrała pani leśnik Irena Dziadoń. Przedstawiła prezentację na temat ptaków leśnych. Opowiedziała o ich gatunkach, życiu, zaprezentowała ich głosy. Przede wszystkim jednak zaprzyjaźniona z naszą szkołą pani leśnik udzieliła instrukcji budowy budek lęgowych dla ptaków oraz przywiozła elementy składające się na ich konstrukcję. Wszystkie klasy, poczynając od I SP po III Gim., zostały nimi obdarowane i przystąpiły do budowy budek lęgowych. Było fantastycznie  i  z pożytkiem dla ptaków! Aż trzy budki wykonali uczniowie klasy V SP zaopatrzeni w fachowy sprzęt. W klasie II SP dzieci z zapałem oczekiwały na swoją kolej, by móc zamontować wkręt. Pomocą służył także ks. Adam. Efekt był piękny – kilkanaście budek lęgowych gotowych do zawieszenia w ptasiej stołówce. Nawiasem mówiąc, dzięki uczniom klas V i VI SP w tym roku przybyło tam zimą nieco karmników.

Po przerwie rozpoczął się tradycyjny śmiecioturniej, przygotowany w tym roku przez nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej i nauczyciela wychowania fizycznego. Zadania dla klas były pomysłowe, a ich wykonanie przebiegało sprawnie. Po ogłoszeniu tegorocznych konkursów, właściwych Tygodniowi Ekologicznemu, uczniowie przystąpili do wiosennego porządkowania klas – mycia kwiatów doniczkowych, usuwania zbędnych rzeczy, zamiatania. Padający deszcz przeszkodził klasie II SP w utopieniu marzanny, ale spotka ją zasłużony los   w najbliższym czasie …

Po wspólnej pracy i zabawie w szkole panował miły porządek. Wielka w tym zasługa osób, które miały pomysł na ten dzień – pani Krystyny Zajdel i pani Teresy Pupin – organizatorek Tygodnia Ekologicznego. Wychowawców i nauczycieli, którzy włączyli się w projekt, pracowników obsługi szkoły i chętnych uczniów. Jesteśmy szkołą przyjazną środowisku.