im. Jana Pawła II
w Sątocznie

31 maja 2017 19:56 | Aktualności

Już dziś możesz zostać młodszym inspektorem ochrony środowiska!”

Pod tym hasłem uczniowie klasy V na zajęciach koła przyrodniczego

w sobotę 27 maja 2017 r. ruszyli na inspekcję!

Dzięki prostej skali porostowej sprawdzili stopień zanieczyszczenia powietrza w  okolicy szkoły w Sątocznie.

Po zajęciach teoretycznych, na których dowiedzieli się:

• jakie są przyczyny i skutki zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby?,
  • jak każdy powinien postępować, aby chronić naszą planetę?,
  • w jaki sposób można zbadać stopień zanieczyszczenia powietrza  za pomocą skali porostowej?

Wyruszyli w teren na poszukiwania drzew  z porostami.

Przed szkołą znaleźli różne gatunki plech porostów porastających pnie

w 90 %. Po obserwacjach makroskopowych i oznaczeniu do gatunku, porównali je ze zdjęciami ze skali porostowej.

W ten sposób przyporządkowali je do odpowiedniej strefy i poznali poziom stężenia SOw powietrzu.

Aby wynik był jak najbardziej właściwy  ocenili 6 drzew ze wszystkich stron, ponieważ na jednych porosty rosną chętniej niż na innych.

Otrzymany wynik to 6 strefa skali porostowej.

6 – różne wrażliwe gatunki porostów skorupiastych, listkowatych

i krzaczkowatych na pniach oraz gałęziach (np. brodaczki, płucnik modry, dobrze rozwinięte gatunki z 5 strefy), powietrze jest nieznacznie zanieczyszczone, naturalne, duże lasy głównie w Polsce północno- wschodniej, stężenie SO2 39-30 µg/m3 .

Nasza szkoła znajduje się na obszarze o czystym powietrzu!

Porosty są przykładem niezwykłej współpracy dwóch grup organizmów – grzybów i glonów.

W dalszej części zajęć uczniowie zbadali mikroskopowo ich budowę.

Do zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się sami mieszkańcy wsi Sątoczno. Dla tego „młodzi inspektorzy ochrony środowiska” opracowali ankietę, którą przeprowadzą, aby dowiedzieć się jakiego opału używają do ogrzewania swoich domów i gotowania. Żeby dobrze przygotować się do pracy ankieterów odgrywali różne scenki. Tak przygotowani w najbliższym tygodniu odwiedzą sąsiadów szkoły.

Na kolejnym spotkaniu opracują ankietę i przygotują sprawozdanie

z realizacji zadania.

K.Z