Niestandardowy Dzień Dziecka

w naszej szkole

Rano udział w akcji promującej czytanie pt. „Jak nie czytam – jak czytam” z udziałem wszystkich dzieci szkoły – małych, większych i dorosłych …

Potem bieg do autokarów i już o 8.30 wyjazd w kierunku Reszla i Świętej Lipki,

by na wycieczce świętować Dzień Dziecka.

Pomysł wyprawy całej szkoły i aktywnego przeżywania Dnia Dziecka zrodził się rok temu. Spodobał się i konsekwentnie został zrealizowany. W to ważne święto warto oderwać się od szablonowej codzienności, wyjść poza mury szkoły, odpocząć od niej. Ten argument trafił do dzieci. Dokąd pojechać, żeby było atrakcyjnie, a jednocześnie, by móc zabrać wszystkich uczniów, uniknąć wielkich kosztów i wrócić w odpowiednim czasie? Do Św. Lipki i Reszla. Nie wszyscy uczniowie przyjęli z entuzjazmem taki kierunek wyprawy. „Byliśmy tam wiele razy.” To ich argument. „Jednak czy zwiedzaliście bazylikę w Św. Lipce, zamek czy kościół farny w Reszlu z przewodnikiem?” Na tak postawione przez p. Joannę Duryło – główną organizatorkę wyprawy – pytanie nie było pozytywnej odpowiedzi. Kierunek został więc zaakceptowany.

Przewodnik – pani Agnieszka Borysiewicz – Szczupak wykonała swoje zadanie bez zarzutu i do tego za darmo, za co składamy wielkie dzięki!

Co prawda w Św. Lipce powitał nas zimny wiatr, szare chmury groziły deszczem w każdej chwili, ale barokowa bazylika, koncert organowy, garść historii i ciekawostek przekazanych przez p. przewodnik wynagrodziły chłód wyprawy do tego sanktuarium. Potem przejazd do zamku w Reszlu. Galeria sztuki współczesnej, wyprawa na wieżę i wreszcie kościół farny. To wszystko okraszone faktami z przeszłości i legendami. Na koniec strawa dla zmęczonych ciał – przemarsz z wychowawcami, by zjeść lody, pizzę czy inne delicje … Następnie droga powrotna autokarami.

Mamy nadzieję, że świętowanie Dnia Dziecka w takiej formie podobało się uczestnikom. Było niestandardowe. Na pewno nienudne. Uwalniając uczniów od krępujących ich ławek, wyrażono zgodę na bardziej autentyczne przeżywanie Dnia Dziecka, jednocześnie upowszechniając wiedzę na temat polskiej kultury i przeszłości. Bo przecież Św. Lipka i Reszel to niebagatelny element polskiego dziedzictwa kulturowego. Na pewno lepiej zostanie zapamiętany, jeśli będzie kojarzony z miłymi wspomnieniami z wycieczki, ze smakiem pysznych lodów czy chrupiącej pizzy. Wszystkim, którzy przyczynili się do udanej wyprawy, a szczególnie jej organizatorom – p. Joannie Duryło i ks. Adamowi Malakowi – bardzo dziękujemy!

Opublikowano: 04 czerwca 2017 15:29