Sprzątanie Świata

„Nie ma śmieci – są surowce”

Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna 24. polska akcja „Sprzątania świata” – wspólna lekcja poszanowania środowiska. W naszej szkole przygotowała ją p. Krystyna Zajdel – nauczycielka przyrody i fachowiec w dziedzinie ekologii. Podstawowym celem akcji była zmiana postrzegania odpadów jako śmieci, czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku. A przecież mogą stać się użyteczne, mogą posłużyć jako surowiec.

Uczennice oddziałów gimnazjalnych – Zuzia Łuszczak i Gabrysia Stróg przygotowały ciekawą prezentację propagującą ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling. Prawdziwe zainteresowanie zebranych uczniów i nauczycieli wzbudził jednak film edukacyjny pokazujący, jakim ciekawym surowcem mogą stać się zużyte zwyczajne, plastikowe butelki. Wyczarowywane z nich na oczach dzieci lejki, łyżeczki, estetyczne opakowania prezentów, zbiorniki na wodę, stojaki na naczynia czy nawet zraszacze ogrodowe – budziły zachwyt i zdziwienie. W Nowej Zelandii szkło z butelek po piwie przerabia się na piasek wysypywany na plaże… Dobry sposób na recykling. Śmieci mądrze zagospodarowane mogą stać się surowcami. W polskich realiach też jest to możliwe właśnie m. in. dzięki takim akcjom jak „Sprzątanie świata” odbywającym się od 1994 roku w trzeci weekend września, zainicjowanym przez Mirę Stanisławską – Meysztowicz, założycielkę Fundacji Nasza Ziemia, a wymyślonym w Australii.

Nieustanne, systematyczne przypominanie młodym i starszym o właściwym postępowaniu z odpadami daje coraz lepsze efekty. Prezentacje i filmy upowszechniające ich segregację zapadają w pamięć. Mimo że zdarzają się jeszcze tu i ówdzie dzikie wysypiska, a worki foliowe, opony czy sprzęt elektroniczny można znaleźć na poboczach dróg, w lasach, na brzegach rzek, to świadomość rzeczy jest większa. Apel w naszej szkole przygotowany pod kierunkiem pani Krystyny Zajdel dobrze wpisuje się w tę strategię. Dziękujemy.

Opublikowano: 26 września 2017 20:22