Bóg się rodzi …

   Boże Narodzenie to najważniejsze i najuroczyściej obchodzone, obok Wielkanocy, święto religijne w Polsce.

Ma charakter rodzinny i najczęściej jest przeżywane w gronie najbliższych. Wyczekiwane i wytęsknione przez wszystkich, a szczególnie przez najmłodszych.

 W naszej szkole od wielu lat zachowuje się tradycję wspólnej szkolnej Wigilii, którą świętujemy w ostatnim dniu przed zimową przerwą świąteczną. Jej stałym i głównym elementem są jasełka, czyli widowiska o Bożym Narodzeniu. Ich treść – uświęcona tradycją, od wieków niezmienna historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda – zawsze budzi zainteresowanie widzów. Tak też było tym razem, choć jak co roku zmienili się aktorzy. 22 grudnia 2017 r. w głównych rolach wystąpili uczniowie klasy IV przygotowani przez panią wychowawczynię Krystynę Zajdel i panią polonistkę Dorotę Wojszko – Kisiel. Jasełka w ich wykonaniu okazały się perłą wigilijnego spotkania. Długie, uwspółcześnione kwestie aktorskie znakomicie opanowane i zagrane przez czwartoklasistów przebranych w tradycyjne kostiumy aniołów, pasterzy, diabłów czy też przedstawicieli Bożej Rodziny zapadały w pamięć, przykuwały uwagę słuchaczy.

Bogaty scenariusz widowiska wymagał wsparcia aktorskiego z innych klas. Tu z pomocą pospieszyli uczniowie II i III oddziału gimnazjalnego i również nie zawiedli. Talenty z klasy IV oraz mądrze zagrane przez starszych postacie z historii narodzenia Jezusa dopełniły pięknej całości i złożyły się na sukces inscenizacji.

Według wychowawczyni – Krystyny Zajdel – współautorkami sukcesu były też mamy dzieci z klasy IV,

które wspierały, pomagały podczas prób oraz przygotowały elementy scenografii i estetyczną dekorację.

Zostały docenione i nagrodzone przez wychowawczynię na forum szkoły.

 Ważnym elementem Wigilii, ale i całych świąt Bożego Narodzenia, jest śpiewanie kolęd. Zgodnie z naszą szkolną tradycją po jasełkach następuje ich przegląd w wykonaniu kolejnych klas, poczynając od najmłodszych, przygotowanych przez wychowawczynie, a kończąc na najstarszych uczniach.Ten punkt programu zawsze jest ciekawy i bywa zaskakujący. Tym razem wydaje się, że ładnie wypadły dwa ostatnie oddziały gimnazjalne.

 Na zakończenie wspólnego kolędowania wystąpił szkolny zespół wokalny, prowadzony przez panią Monikę Borkowską, prezentując ciekawie kilka utworów opracowanych na tę uroczystość. Zanim uczniowie udali się do klas, by podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia, mogli przystąpić do konkursu wiedzy o Bożym Narodzeniu. Zorganizowały go pani Katarzyna Wasilewska, nasza bibliotekarka, razem z panią dyrektor Teresą Pupin. Nagrody sponsorował ks. Adam Malak.

Kolejka chętnych do udziału w konkursie świadczyła o jego atrakcyjności i trafności. Wreszcie szkolny hol, niemy świadek wigilijnej uroczystości, opustoszał. Atmosfera świąt przeniosła się do klas wraz z uczniami. Jednak magia Bożego Narodzenia trwała nadal za sprawą przepięknych, misternie wykonanych gwiazd (dzieła p. Moniki Borkowskiej i p. Joanny Duryło), wiszących wzdłuż okien i korytarza, sianka rozrzuconego na podłodze, żłóbka stojącego jeszczena scenie, choinki przystrojonej przez SU.

Potem jeszcze kolejno otwierały się drzwi poszczególnych klas i uśmiechnięci uczniowie biegli z okruchami wigilijnego opłatka, by przełamać się ze spotkanym nauczycielem i tym samym oznajmić,

że Bóg się rodzi w człowieku …

D.B.  

Opublikowano: 29 grudnia 2017 13:09

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 305

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sątocznie

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony