Dzień Wiosny

XIII Tydzień Ekologiczny rozpoczęty!

Zgodnie z trzynastoletnią tradycją 21 marca – w Dzień Wiosny dyrektor szkoły w Sątocznie inauguruje Tydzień Ekologiczny, wypijając przed wszystkimi zebranymi na apelu szklankę zdrowego soku marchewkowego. Tak też było i tym razem. Pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sątocznie – Teresa Pupin podtrzymała zwyczaj i zaczęło się …

Pierwszy dzień Tygodnia Ekologicznego to dzień bez zajęć dydaktycznych, ale pełen ciekawych pomysłów i mądrej wiedzy. Na apelu powitali wszystkich Zuzia i Szymon z III oddziału gimnazjalnego i przedstawili plan działań przygotowany przez organizatorki przedsięwzięcia – panie Krystynę Zajdel i Teresę Pupin. Potem skupili się na prowadzeniu Dnia Wiosny. W tym roku od rana wszystkie klasy z wychowawcami wymyślały hasła o tematyce przyrodniczej. Później pan Rafał Chlewiński sympatycznie poprowadził konkurs pt. „Znam polskie przysłowia o przyrodzie” dla trzech etapów edukacyjnych. Było zabawnie i okazało się, że uczniowie nieźle orientują się w tej materii. Co roku wiele emocji budzi „śmiecioturniej”, czyli sportowa rywalizacja klas z wykorzystaniem ekologicznych rekwizytów. Bardzo pomysłowo przygotowała ją pani Joanna Duryło. Ciekawe konkurencje powodowały, że nie było mowy o nudzie. Najlepsze w swoich kategoriach okazały się klasy: III, VI i VII SP. Nagrody odbiorą podczas uroczystego podsumowania XIII Tygodnia Ekologicznego w kwietniu. Przemarsz uczniów przez wieś z kukłą marzanny i z wymyślonymi przez siebie estetycznie ozdobionymi hasłami przyrodniczymi to kolejny punkt programu przewidzianego na pierwszy Dzień Wiosny. Gdy kolorowy korowód powrócił do szkoły, czekało na niego wielkie ognisko i zapraszał zapach pieczonych kiełbasek. Na koniec bez żalu spalono w nim symbol zimy ku uciesze wszystkich zebranych.

Pierwsze wiosenne słońce starało się towarzyszyć uczestnikom zabawy, choć zimny wiatr przypominał jeszcze o minionej porze roku. Dlatego społeczność szkolna po spożyciu kiełbasek udała się do domów, nie zapominając jednako uprzątnięciu śmieci. Wszak jesteśmy posiadaczami certyfikatu Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Przyjazna Środowisku”, a to do czegoś zobowiązuje …

Opublikowano: 24 marca 2018 19:45