Podsumowanie XIII Tygodnia Ekologicznego

Solidarna postawa nauczycieli to gwarancja sukcesu

Wielkie słowa, ale dotyczą ważnej kwestii – ekologii, a dokładniej – podsumowania

XIII Tygodnia Ekologicznego

w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sątocznie.

Przedsięwzięcie wymyślone i konsekwentnie realizowane w ciągu trzynastu lat przez nauczycielki – panie Krystynę Zajdel i Teresę Pupin – miało swój uroczysty przebieg 27 kwietnia. Gościem honorowym, który zawsze zaszczyca z tej okazji naszą szkołę swoją obecnością, był Burmistrz Korsz – pan Ryszard Ostrowski.

W naszej szkole dbamy o środowisko przyrodnicze. Tak brzmiało hasło tegorocznego podsumowania, przepięknie wyeksponowane w centralnym miejscu holu głównego (dzieło pani Moniki Borkowskiej), a nade wszystko zgodne z prawdą. SP w Sątocznie promuje nieustannie i w różnorodny sposób wśród młodzieży postawy ekologiczne, zdrowy styl życia, dbałość o środowisko naturalne. Za taką działalność W – M Kurator Oświaty przyznał placówce Certyfikat Szkoła Przyjazna Środowisku. Tydzień Ekologiczny stanowi kwintesencję inicjatyw proekologicznych. Poprzedza go zawsze wrześniowa Akcja Sprzątania Świata. W tym roku szkolnym poświęcona traktowaniu śmieci jako użytecznego surowca. Zima to czas zajmowania się Ptasią stołówką,

by pomóc skrzydlatym gościom przetrwać trudny czas. To również czas gromadzenia wiedzy i udziału uczniów w regionalnych i wojewódzkich konkursach ekologicznych.

W jednym z nich zatytułowanym Ptaki – literacko – fotograficzneimpresje

I miejsce zajęła uczennica klasy VII Magda Błażewicz,

przygotowana przez p. K. Zajdel i D. Wojszko – Kisiel.

W Dzień Wiosny dyrektor szkoły otwiera Tydzień Ekologiczny, wypijając podczas apelu szklankę soku marchewkowego. Następnie rozpoczyna się ekologiczna zabawa z udziałem wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy ogłaszają liczne konkursy trwające ponad miesiąc i finalizowane w czasie uroczystego podsumowania na forum szkoły. W tym roku uczniowie klas I – III mogli wziąć udział w konkursie Znam ptaki odwiedzające nasze karmniki i przylatującena wiosnę – organizator- p. Elżbieta Szefer oraz Mistrz zagadek przyrodniczych – prowadzenie – p. Dorota Sańko. Przysłowia o przyrodzie gromadził z dziećmi p. Rafał Chlewiński. Za prezentacje multimedialne na temat Ekologia w moim domu odpowiadała p. Joanna Tumowska. Piosenki o pięknie polskiej przyrody przygotowała z uczniami kilku klas p. Monika Borkowska, wpisując się równocześnie w uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Panie Dorota Wojszko – Kisiel i Joanna Duryło przygotowały z klasami O, I i IV przedstawienie pt. Królewna Śmieszka i ekoludki. (Tańczące zielone ekoludki z zerówki to absolutny gwóźdź programu!) Motyw przyrody w poezji pojawił się w wierszach T. Lenartowicza i J. Tuwimarecytowanych przez klasę VII. Wcześniej chętni uczniowie mogli uczestniczyć w ogólnopolskim wydarzeniu edukacyjnym Noc Sów, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie we współpracy z Nadleśnictwem Srokowo. Wyjazd do Wilczego Szańca w Gierłoży, gdzie odbyło się spotkanie, możliwy był dzięki sponsorowaniu autokaru przez Burmistrza Korsz – pana Ryszarda Ostrowskiego. Nagrodyza udział w tych przedsięwzięciach wręczyły uczniom panie dyrektor Teresa Pupin i Krystyna Zajdel podczas uroczystego podsumowania, dziękując za materialny wkład Nadleśnictwu Srokowo, a szczególnie pani Irenie Dziadoń i panu Nadleśniczemu Zenonowi Piotrowiczowi.

W tej szkole rzeczywiście dba się o środowisko przyrodnicze – powiedział, poproszony o zabranie głosu, pan Ryszard Ostrowski – Burmistrz Korsz. Życzył sobie i szkole, by nie zaprzestać tej mądrej inicjatywy, która angażuje wszystkich nauczycieli. Natomiast pomysłodawczyni Tygodnia Ekologicznego – p. Krystyna Zajdel, zamykając jego XIII edycję, dodała, że sam pomysł przedsięwzięcia to, według niej, dwadzieścia procent sukcesu. Resztę stanowi wspólna praca wszystkich nauczycieli szkoły. Tak więc, gratulując paniom – dyrektor Teresie Pupin i Krystynie Zajdel – inicjatywy i konsekwencji w działaniach wokół organizacji Tygodnia Ekologicznego, życzyć należy społeczności szkolnej solidarnej pracy, bo wobec takiej postawy wygranym może być tylko środowisko przyrodnicze. W najbliższy poniedziałek wybieramy się do lasu. Będziemy sadzić dęby…

Opublikowano: 29 kwietnia 2018 18:09