W roku szkolnym 2017/2018 r. Szkoła Podstawowa

im. Jana Pawła II w Sątocznie złożyła wniosek na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach

Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Celem programu jest „Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci

i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych”.

Udało się! W kwietniu 2018 r. otrzymaliśmy dofinansowanie

i mogliśmy wzbogacić naszą szkolną bibliotekę o 275 pozycji. Przemyślane zakupy były wspólną pracą uczniów, rodziców

i nauczycieli.

Księgozbiór biblioteki odmłodniał przede wszystkim w dziale lektur szkolnych, które zyskały nową, atrakcyjną szatę graficzną, zastępując te stare i zniszczone. Zwiększyliśmy też liczbę ich egzemplarzy, by każdy uczeń przychodząc do biblioteki mógł wypożyczyć tom dla siebie. Na półkach stanęły także lektury nowo wprowadzone do kanonu. Pozostałe pozycje to książki obyczajowe, przygodowe, fantasy, popularnonaukowe, bajki. I one cieszą się największą popularnością wśród czytelników naszej biblioteki szkolnej.

Realizację programu zaczęliśmy już w czerwcu, uczestnicząc

w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, pokazując, że nasi uczniowie też kochają czytanie.

Także podczas festynu rodzinnego dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat znajomości wierszy, bajek i baśni, biorąc udział w zagadkach czytelniczych. Udostępniliśmy też księgozbiór biblioteki szkolnej na wakacje.

Każdy kto miał ochotę mógł wypożyczyć sobie lekturę na wakacyjne ranki, popołudnia i wieczory.

Obecnie trwa w bibliotece szkolnej Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999r.

Najpierw był to jeden dzień, a od 2008r. cały październik. Tegoroczne hasło MMBSZ brzmi „Książka to przyszłość”. Cały październik opiewał będzie w różne konkursy i akcje. Warto zatem odwiedzić bibliotekę szkolną.

Skoro już mowa o czytaniu warto wspomnieć jak ważną rolę

w życiu dziecka odgrywa czytanie książek.

K. Wasilewska

Opublikowano: 02 października 2018 18:15