Święto Patrona

16 października to bardzo ważna data dla wszystkich Polaków

i dla społeczności Szkoły Podstawowej w Sątocznie. Tego dnia przypada rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Czterdzieści lat temu rozpoczął się pontyfikat Jana Pawła II – patrona naszej szkoły.

W tym roku dzień ten świętowaliśmy 17 października. O godz. 8.00 spod szkoły ruszył do kościoła na mszę uroczysty pochód, któremu przewodził poczet sztandarowy. Ksiądz Adam Malak wygłosił piękne kazanie, w którym przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia naszego patrona – św. Jana Pawła II. Stawiał nam Wielkiego Polaka za wzór.

Na przykładzie losów Karola Wojtyły przekonywał, że można stać się wielkim człowiekiem dzięki wierze, pracy nad sobą, wrażliwości i miłości do bliźnich.

Podczas mszy św. zaśpiewał zespół muzyczny pod kierunkiem Pani Moniki Borkowskiej przy gitarowym akompaniamencie Pana Rafała Chlewińskiego. Wzruszającym momentem było wspólne odśpiewanie ulubionej pieśni naszego patrona -„Barki”.

Po mszy wszyscy udaliśmy się pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie młodzież zapaliła znicze. Następnie zaśpiewaliśmy hymn szkoły. Potem powierzyliśmy się opiece Matki Boskiej.

Kolejnym bardzo ważnym punktem tego dnia były obchody 8. rocznicy posadzenia Dębu Katyńskiego. Spod pomnika naszego patrona udaliśmy się za pocztem sztandarowym do miejsca, w którym rośnie dąb poświęcony pamięci zamordowanego w Katyniu aspiranta policji Konstantego Muśnickiego. Tam również młodzież zapaliła znicze. Pan Rafał Chlewiński opowiedział o tragicznych losach jeńców wojennych zamordowanych na rozkaz władz komunistycznych w Katyniu, Charkowie, Twerze, Miednoje.

W pamięci pozostanie podana przez pana Rafała Chlewińskiego liczba rozstrzelanych bez sprawiedliwego sądu i wyroku niewinnych ludzi – 22 tysiące, czyli liczba mieszkańców Bartoszyc. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć zamordowanego Konstantego Muśnickiego.

Dzień Patrona i rocznica posadzenia Dębu Katyńskiego to bardzo ważne wydarzenia w kalendarzu szkoły w Sątocznie. Powinniśmy być dumni, że naszym patronem jest św. Jan Paweł II - człowiek, który był i jest autorytetem dla wielu ludzi bez względu na wyznanie, poglądy, narodowość.

Dla nas też powinien być wzorem!

Opublikowano: 18 października 2018 20:18