Muzyczny Hołd Dla Niepodległej

 

   Niezwykły nastrój wyczuwało się natychmiast po przekroczeniu gościnnego progu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sątocznie 23 listopada późnym popołudniem. Urokliwa dekoracja w biało – czerwonych barwach, z elementami pięciolinii, wartości nutowych, klucza wiolinowego, pomysłowo podświetlona, czarowała wchodzących gości i zapraszała do zanurzenia się w klimat wieczoru. A wieczór 23 listopada w naszej szkole był rzeczywiście niezwykły. Miała tu bowiem miejsce Cecyliada Dla Niepodległej. Chcieliśmy w ten sposób uczcić 100 – tną Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

   Odbywający się w naszej szkole corocznie w listopadzie muzyczny przegląd pod nazwą Cecyliada (od imienia św. Cecylii – patronki chórów i muzyków) w tym roku miał rzeczywiście szczególny charakter. Śpiewająco, muzycznie oddawaliśmy hołd Niepodległej Ojczyźnie. Fakt, że Cecyliada miała swoją jedenastą edycję, też jest znamienny. Wszak 11 listopada sto lat temu staliśmy się wolnym krajem … Główna organizatorka przedsięwzięcia, nauczycielka muzyki, p. Monika Borkowska oraz dbający o sprawy techniczne ks. Adam Malak dołożyli starań, by godnie uczcić to wyjątkowe wydarzenie. Hol szkolny zamieniono w przytulną kawiarnię, zapraszającą gości do zajęcia miejsc. Przyszli tłumnie – rodzice, dziadkowie, absolwenci szkoły, uczniowie. Prowadzący spotkanie (dwójka dzieci z klasy V) zapraszali kolejnych uczestników przeglądu na scenę. Byli nimi uczniowie ze szkolnego zespołu muzycznego oraz z klas 0 – VI, VIII i III gimnazjum. Pierwsza piosenka pt. Co to jest niepodległość w wykonaniu debiutujących w zespole dziewcząt (Julii, Jagody, Kasi, Gabrysi, Weroniki i Jowity) stanowiła swoistą muzyczną tezę, rozwijaną potem kolejnymi śpiewającymi argumentami, uzupełnianymi faktami historycznymi. Prowadzący bowiem wyjaśniali okoliczności powstawania kolejnych utworów muzycznych, przypominając w ten sposób trudne dzieje naszych dążeń niepodległościowych. Usłyszeliśmy więc Pierwszą kadrową, Piechotę, Marsz Sybiraków, Ojczyzno ma czy Przybyli ułani – utwór wykonany z pasją przez najmłodszych. Starsze dziewczęta ze szkolnego zespołu muzycznego z gitarowym towarzyszeniem nauczyciela historii zaśpiewały piosenki dotyczące okresu II wojny światowej: Dziewczyna z granatem, Dziś idę walczyć mamo. Piękno naszej Ojczyzny sławiły z kolei piosenki wykonane przez uczniów klas IV i VI. Swoistym podsumowaniem muzycznej tezy była patriotyczna pieśń z okresu Solidarności – Niepodległa, niepokorna zaśpiewana przez zespół muzyczny. Potem na scenie, jak co roku, wystąpił absolwent naszej szkoły – Remek Pawelczyk. Tym razem towarzyszyły mu jego uczennice. Goście, zgodnie z formułą wieczoru, wykonali na żywo kilka utworów patriotycznych.

   Pani dyrektor Teresa Pupin, poproszona o zabranie głosu, podziękowała organizatorom, wykonawcom i wychowawcom tj.

p. Monice Borkowskiej, ks. Adamowi Malakowi, Rafałowi Chlewińskiemu, Joannie Duryło, Elżbiecie Szefer, Dorocie Żolik, Dorocie Sańko, a także gościom za zaangażowanie i przygotowanie pięknego muzycznego wieczoru.

Warto było poświęcić czas i uczestniczyć w tym niezwykłym spotkaniu. Szkoła Podstawowa w Sątocznie, zamieniając się wieczorem w kawiarnię artystyczną, otwiera gościnne drzwi dla wszystkich, którzy chcą odpocząć, zaśpiewać, spotkać się czy zamyślić. Cecyliada Dla niepodległej stanowiła ku temu okazję wyjątkową, choć nie ostatnią. Brawa należą się wszystkim, którzy z pasją włączyli się w przygotowanie wieczoru. Dzieło zapoczątkowane przed laty trwa, a więc spełnia swoją rolę, jest potrzebne. Oto jedno z wielkich zadań, jakie ma do spełnienia mała wiejska szkoła w lokalnym środowisku – stanowić centrum kultury, wychowywać świadomych patriotów. Waga tego zadania jest nie do przecenienia. Warto o tym pamiętać.

D.B.

Opublikowano: 27 listopada 2018 19:46

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 168

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sątocznie

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony