Wystawa „Przyznając się do polskości...

Wystawa „Przyznając się do polskości. Szkoły polskie na Warmii i Mazurach (1929–1939)”

W dniach 19-23 marca można obejrzeć w naszej szkole, dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, objazdową wystawę „Przyznając się do polskości. Szkoły polskie na Warmii i Mazurach (1929–1939)”.

 Ekspozycja składa się z 10 plansz o wymiarach 100 x 70 cm, na których znajdują się zdjęcia przedstawiające szkolnictwo polskie na Warmii i Mazurach w latach przedwojennych.

Fotografie przedstawiają niezwykle istotny element historii naszego regionu, naszej Małej Ojczyzny – szkoły z polskim językiem wykładowym oraz miejscową ludność, dla której ważne było utrzymanie polskiej tożsamości narodowej. Wystawa przypomina, że na terenie Warmii i Mazur nauka w języku polskim nie była oczywistością, jaką jest teraz dla naszych uczniów. Funkcjonowanie tych szesnastu katolickich szkół powszechnych, do których uczęszczało około 600 uczniów, przyczyniało się do podtrzymania polskiej tożsamości narodowej. Mimo wielu ograniczeń ze strony władz niemieckich, szkoły polskie stawały się ośrodkami polskości i skupiały wokół siebie nie tylko dzieci, ale również dorosłych, którzy czytali książki i gazety po polsku, spotykali się na festynach i uroczystościach związanych 

z ważnymi dla historii  Polski wydarzeniami, uczyli się patriotyzmu.

 Nasza młodzież może porównać współczesną szkołę z tą sprzed prawie stu lat. Uczniowie zwrócili uwagę na pismo, sztukę kaligrafii, na różnicę w ubiorze, wystroju sal. Ta wystawa to ważny i niezwykle atrakcyjny dla uczniów szkoły w Sątocznie elementem edukacji historycznej, który przybliży dzieje naszego regionu.

 Zapraszamy wszystkich chętnych, interesujących się historią, do obejrzenia wystawy, która będzie udostępniona do poniedziałku 23 marca na holu

Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sątocznie.

Nauczyciel historii - Rafał Chlewiński

Opublikowano: 21 marca 2019 18:04

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 172

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sątocznie

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony