XIV Tydzień Ekologiczny w Sątocznie

XIV Tydzień Ekologiczny w Sątocznie

 Tak. To nie jest pomyłka! Już 14. raz w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II

w Sątocznie rozpoczął się Tydzień Ekologiczny i wcale nie było nudno. Wręcz przeciwnie! Jeśli ktokolwiek przekroczyłby progi szkolne 21 marca 2019 r. między godziną 9:30 a 11:00,

zostałby zaskoczony oryginalnością, pomysłowością i niezwykłością dziewięciu stoisk ze zdrową żywnością, przygotowanych przez uczniów wszystkich klas.

I to znów nie jest pomyłka! W Dniu Wiosny nie poszliśmy na wagary, lecz uczyliśmy się zdrowo odżywiać i nie tylko…

 Ciekawy, przemyślany projekt zawsze daje dobry efekt. Odbywający się w naszej szkole coroczny Tydzień Ekologiczny zwykle poprzedzony jest mądrym namysłem jego autorek, czyli pani Krystyny Zajdel – nauczycielki biologii i chemii oraz pani dyrektor Teresy Pupin. Projekt, który wymyśliły przed laty, ma przynosić konkretne efekty jego odbiorcom i realizatorom. Nie może pozostać czystą ideą zamykającą się w magicznym słowie „ekologia”. I jak dotąd nigdy tak nie było. Hasła prezentowane podczas Tygodnia Ekologicznego wdrażane były natychmiast w życie. Obojętnie czy była to nauka segregacji śmieci, czy budowanie karmników dla ptaków, czy promowanie odnawialnych źródeł energii, czy wiele, wiele innych pomysłów p. Krystyny Zajdel

i p. Teresy Pupin… Tym razem postanowiły skupić się na zdrowym odżywianiu. Strzał

w dziesiątkę! Stoiska ze zdrową żywnością to jawny dowód, że pomysł był i tym razem świetny.

Uczniowie poszczególnych klas – sami, z wychowawcami bądź z pomocą rodziców – przeszli samych siebie. W ramach konkursu „Zdrowo się odżywiamy” wykazali się kreatywnością, pomysłowością, zaangażowaniem w przygotowanie różnorodnych sałatek, kanapek, surówek, soków, przekąsek itd. Zadbali o estetykę podania, o dekorację stoisk, hasła, a przede wszystkim o walory zdrowotne prezentowanych dań. Jury konkursowe było pod wrażeniem uczniowskich pomysłów i orzekło, że wszystkie klasy spisały się celująco. Teraz można było przystąpić do skosztowania przysmaków.

 Wcześniej jednak pani dyrektor Teresa Pupin otworzyła XIV Tydzień Ekologiczny, wypijając tradycyjnie szklankę zdrowego soku warzywnego i przedstawiając informacje o konkursach, które odbędą się z tej okazji w naszej szkole. Tradycyjnie również przypomnieliśmy wszystkim o obowiązku dbania o czyste środowisko wokół nas. Trosce o naszą planetę poświęcona była scenka teatralna pt. „ Jak rozweselić Ziemię?” w żywiołowym wykonaniu klasy V pod opieką pani Doroty Wojszko – Kisiel. Następnie nasz zaprzyjaźniony gość, znawca lasu, pani Irena Dziadoń opowiadała pięknie zebranym 

o kwiatach runa leśnego. Prezentacja pani leśnik i sposób prowadzenia narracji jak zwykle przykuwały uwagę uczniów, budziły zainteresowanie i skupienie.

Z pasją i ze znajomością rzeczy czyniony wykład na pewno przełoży się na chęć poznawania lasu w naturze i na szacunek dla jego mieszkańców.

 Po przerwie technicznej pan Mirosław Szefer - nauczyciel wychowania fizycznego zaprezentował zebranym piramidę zdrowego odżywiania, a potem emocje rozpalił, tradycyjny podczas Tygodnia Ekologicznego, śmiecioturniej, czyli sportowa rywalizacja klas, w której rekwizyty stanowią … śmieci. Pomysłodawcami zadań do wykonania byli pani Joanna Duryło i pan Mirosław Szefer. Najmłodsi wykonywali więc m. in. bieg ze słomką, slalom hokejowy, rzuty papierową kulą. Klasy IV – VI jeździły na łyżwach

z papieru, odbyły sztafetę z butelką, a najstarsi wykonywali skoki z rolką, biegli z gazetą. Oprócz tego wszyscy musieli wykazać się umiejętnościami manualnymi i … wiedzą ekologiczno – przyrodniczą, budując hasła z rozsypanek wyrazowych czy też odgadując elementy budowy roślin. Zwycięzcy turnieju to klasy: I, VI, VIII SP.

 Ciekawie, pomysłowo i zdrowo rozpoczęliśmy XIV Tydzień Ekologiczny, bawiąc się

i ucząc w Dniu Wiosny. Chwała pomysłodawczyniom – paniom Krystynie Zajdel

i Teresie Pupin. Szacunek należy oddać też wszystkim zaangażowanym w realizację dzisiejszych zadań, także uczniom i rodzicom, którzy wspomagali swoje dzieci, nie szczędząc czasu i wysiłków. Oby zdrowe odżywianie stało się codzienną praktyką. Słowa podziękowania należą się też tym, którzy założyli „Ogród kwiatów wiosennych” na 100 – lecie odzyskania niepodległości – m. in. pani Iwonie Bloch i klasie VII.

Efekt – przyciągający wzrok barwny dywan krokusów wzdłuż zachodniej ściany szkoły

i piękna jej wizytówka połyskująca kolorami w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny. Oto znów mądry pomysł i jego praktyczna realizacja. Na tym m.in. polega unikalność projektu Tygodnia Ekologicznego autorstwa p. Krystyny Zajdel i p. Teresy Pupin. Dziękujemy!

D.B.

Opublikowano: 24 marca 2019 14:08

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 305

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sątocznie

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony