Święto Konstytucji

W powadze i skupieniu przeżywaliśmy w naszej szkole w dniu 7 maja kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po kilku dniach wolnych od nauki zetknęliśmy się ze wspomnieniem wydarzeń niezwykle istotnych w naszej historii.

Uczniowie klasy VI, przygotowani bardzo dobrze przez wychowawczynię

– p. Joannę Tumowską, przypomnieli znaczenie ważnych pojęć takich jak: naród, wolność, ojczyzna. Odtworzyli epokowe wydarzenia z 3 maja 1791 roku.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja miało bowiem taki właśnie wymiar. Pierwszy w Europie

i drugi na świecie tak wolnościowy kodeks praw i obowiązków obywateli jaki ustanowiono wówczas w Polsce, był postępowy, ale i zaskakujący, niezwykły. Świadczył o mądrości

i patriotyzmie autorów Konstytucji, chcących ratować ojczyznę, a naród zjednoczyć wokół wspólnych jasnych zasad. Nadzwyczajność tamtego wydarzenia przeszła do podręczników historii, jednak do dziś w świadomości każdego Polaka - myślę, że także ucznia – słowo konstytucja otoczone jest aureolą świętości, powagi, szacunku.

Tak właśnie powinno być. Uchwalone przez przedstawicieli narodu zapisy winny być szanowane i przestrzegane. Przeciwne działania grożą katastrofą, o czym świadczy historia naszego kraju. Konstytucja jest bowiem fundamentem ładu państwowego

i społecznego. To efekt długiego namysłu wybitnych myślicieli. Jej zapisy nie mogą być zmieniane czy odrzucane dla doraźnych potrzeb aktualnie rządzących, bo właśnie takie krótkowzroczne działania zagrażają stabilności fundamentu państwa.

D. B.

Opublikowano: 11 maja 2019 20:17