XIV Tydzień Ekologiczny w Sątocznie

Jedyna taka szkoła

Jesteście jedyną szkołą w gminie, w powiecie, a może nawet w województwie, która tak konsekwentnie od lat promuje ekologię. To słowa pana Piotra Sańki – kierownika Referatu Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego w Korszach wypowiedziane dziś podczas uroczystego podsumowania XIV Tygodnia Ekologicznego w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sątocznie. Brzmią słodko i słusznie zapewne łechcą naszą dumę, a przede wszystkim pani dyrektor Teresy Pupin i Krystyny Zajdel, które wymyśliły czternaście lat temu takie przedsięwzięcie. Rzeczywiście, jak zauważył pan Sańko, najstarsze roczniki uczniów przeżywały całą edukację szkolną, oddychając niejako treściami ekologicznymi, które corocznie nieodmiennie wkraczały w ich życie, podkreślając swoją wagę. Szczególnie w ostatnich miesiącach, tygodniach sprawy związane z ochroną naturalnego środowiska, z ochroną naszej planety nabierają wielkiego znaczenia. To bez wielkiej przesady kwestia życia lub śmierci przyszłych pokoleń.

Nasz tegoroczny Tydzień Ekologiczny organizowany był pod hasłami ochrony zagrożonych gatunków i zdrowego odżywiania. Rozpoczęto go jesienią 2018 roku założeniem Ogrodu kwiatów wiosennych, które teraz kwitną bajecznie wzdłuż szkoły. Przeprowadzono wiele konkursów, testów, zabaw promujących zdrowe odżywianie                 i szeroko pojętą ekologię.W Dzień Wiosny pani leśnik Irena Dziadoń, zaprzyjaźniona               z naszą szkołą, prezentowała kwiaty runa leśnego. W zamian uczniowie posprzątali las             i posadzili nowy na powierzchni 80 arów w Nadleśnictwie Srokowo. Otrzymaliśmy również w darze sadzonki jarzębiny, by pożytecznie rosły przy naszej szkole. Dziś podczas uroczystego podsumowania XIV Tygodnia Ekologicznego, dzięki prezentacji, mogliśmy dokonać przeglądu tegorocznych działań ekologicznych w obecności zaproszonych gości:

p. Piotra Sańki – kierownika Referatu Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego

w Korszach,

p. Władysława Anchima – prezesa Spółki WIKOM, p. Ireny Dziadoń – leśnika

z Nadleśnictwa Srokowo, p. Jolanty Łuszczak – przewodniczącej Rady Rodziców

w naszej szkole. Przeglądowi towarzyszyły wokalne występy dzieci z klas 0 – III, teatralny – klasy V i taneczny w wykonaniu starszych uczennic. Potem nadszedł czas nagród za udział w konkursach. Umożliwiła je darowizna przekazana przez Nadleśnictwo Srokowo, które wspiera naszą działalność ekologiczną od momentu powstania Tygodnia Ekologicznego.

Szczególne podziękowania należą się tu panu nadleśniczemu Zenonowi Piotrowiczowi

i pani leśnik Irenie Dziadoń. Podziękowania na ręce pana Piotra Sańki otrzymał również Burmistrz Miasta Korsze -  Ryszard Ostrowski, który zawsze pozytywnie towarzyszy naszemu przedsięwzięciu. Choć dziś wyjątkowo nie mógł być obecny, sponsoruje uczniom wycieczkę autokarową. Pani dyrektor Teresa Pupin podziękowała też p. Krzysztofowi Strógowi za wykonanie pięknej drewnianej ramy do tablicy poglądowej.

Wreszcie na scenie pojawili się przedstawiciele SU, którzy wystąpili z konkretną propozycją działań ekologicznych w najbliższym czasie. Należy dodać, że tłem dla nagród i podziękowań były fotografie o tematyce przyrodniczej, wykonane przez Magdę Błażewicz, uczennicę klasy VIII. Otrzymała za nie nagrody, biorąc udział w dwóch zewnętrznych znaczących konkursach.

To już wszystko – powiedziała Ewa – prowadząca uroczystość. Do zobaczenia za rok na XV jubileuszowym Tygodniu Ekologicznym – dodał Radek … A jednak, jak zaznaczyli obydwoje na początku spotkania, ekologia to codzienne gesty. To wybory, jakich dokonujemy każdego dnia, dotyczące naszych mieszkań, domów, ogrodów, środków komunikacji, a nawet sposobów spędzania czasu wolnego. Dobrze, że już od czternastu lat, dzięki inicjatywie pani Teresy Pupin i pani Krystyny Zajdel, promuje się postawy ekologiczne i uwrażliwia uczniów na sprawy związane ze środowiskiem naturalnym. Ich codzienne obecne  wybory mają ścisły związek z przyszłością naszej planety. Autorkom Tygodnia Ekologicznego dziękujemy za pomysł i gratulujemy konsekwencji w działaniach. Zapraszamy za rok!

Opublikowano: 19 maja 2019 13:05