Dzień Patrona

Bądźcie radośni…

To jedno z ostatnich przesłań schorowanego i umierającego kilkanaście lat temu Jana Pawła II. Ja jestem radosny – mówił Papież. Czy wypełniamy to zadanie? Tylko pozornie wydaje się ono łatwe. Podobnie jest z wyborem Patrona szkoły. Pozornie prosty. Oznacza jednak realizację jego dziedzictwa – myśli, wskazań, wartości. Znajomość biografii Patrona wydaje się być zupełną oczywistością dotyczącą wszystkich oraz fundamentem wszelkich działań. Święto Patrona obchodzone zewnętrznie w tym roku w naszej szkole 17 maja każe zapytać, co w ogóle wiemy

o Janie Pawle II i w jakim stopniu realizujemy jego dziedzictwo.

Tego dnia w pochodzie, na którego czele znajdował się poczet sztandarowy, udaliśmy się tradycyjnie na poranną mszę świętą. Potem oddaliśmy cześć Janowi Pawłowi II, śpiewając hymn szkoły przed jego pomnikiem. Autor pieśni to niedawny uczeń szkoły – Rafał Ligęza, a tekst nawiązuje wprost do wzoru, jakim jest nasz Patron. Program słowno – muzyczny przygotowany przez panią Katarzynę Wasilewską z klasą IV, wzbogacony prezentacją na temat Papieża oraz występem zespołu muzycznego pani Moniki Borkowskiej, był punktem kulminacyjnym dzisiejszej uroczystości. Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia z życia Jana Pawła II, jego niezwykłą osobowość, kontakty z dziećmi, istotne cechy pontyfikatu. Całość narracji była stonowana, dostosowana do dziecięcego odbiorcy,a wykonawcy dobrze przygotowani do swoich ról. Wspólne wykonanie Barki – ulubionej pieśni Papieża oraz wręczenie nagród w konkursie na portret Jana Pawła II, organizowanym przez pana Andrzeja Jachowicza w świetlicy szkolnej, było zwieńczeniem naszego święta. Potem udaliśmy się na lekcje.

Dobrze, że choć raz do roku wspominamy dość gruntownie historię życia i dokonania naszego wielkiego Patrona. Rzeczywiście niewielu było w historii ludzi tak ważnych jak Karol Wojtyła. Zostawił po sobie ogromne dziedzictwo. Czy z niego korzystamy na co dzień? I nie chodzi tu o niektóre, może trudne w odbiorze, teksty Jana Pawła,

o encykliki czy filozofię. Nasz Patron to przecież także zwykły człowiek z krwi i kości, który kochał sport – wspinaczkę górską, jazdę na nartach, spływy kajakowe, piłkę nożną. Lubił czytać, uczyć się, znał wiele języków. Był otwarty, bezpośredni, rozmawiał z ludźmi różnych przekonań, modlił się. Potrafił słuchać, szanował godność człowieka. Dawał radość. Czy obdarzamy siebie radością? To tak niewiele kosztuje. Czy Jan Paweł II jest dla nas wciąż wzorem? Warto wzbudzić w sobie taką refleksję w dniu jego święta.

Opublikowano: 20 maja 2019 19:42