Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

Podwójne pożegnanie

To był wyjątkowy rok szkolny! Pełen zdarzeń przewidzianych i nieprzewidzianych. Choćby dlatego, że nigdy w historii szkolnictwa nie opuszczały murów szkoły jednocześnie dwie klasy – ósma i trzecia gimnazjum. Tak powiedziała na wstępie uroczystości zakończenia roku szkolnego 2018/2019 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sątocznie pani dyrektor Teresa Pupin. I miała rację. Podwójne pożegnanie absolwentów, podwójne łzy, refleksje, radości, bukiety kwiatów, podwójne wspomnienia zarejestrowane na uczniowskich filmikach, podwójne cudowne, życzliwe słowa pod adresem wychowawców, nauczycieli i rodziców, a także – co ważne – podwójny sukces  na egzaminach zewnętrznych.

Niezwykły, wyjątkowy rok szkolny już za nami. Refleksji nad nim dostarczyło już poranne czytanie Pisma Św. podczas mszy świętej, od której rozpoczęła się uroczystość.

W zależności bowiem od zasianego ziarna będą zawsze pozostawały zbiory. Na gruncie egzaminów zewnętrznych klasy – ósma i trzecia gimnazjum – zebrały obfity plon. Przekroczyły średnie wojewódzkie i krajowe z poszczególnych przedmiotów, pokonały szkoły w naszej gminie. Jednak przede wszystkim uczniowie pokonali własne słabości. Udowodnili sobie, że mogą więcej niż się spodziewają, że ciężka praca przynosi piękne efekty i daje dużą satysfakcję z sukcesu. To wielka nauka na nieznaną przyszłość w nowej szkole. Reforma oświaty zmusiła uczniów do zmierzenia się z ogromnym materiałem rozrośniętej podstawy programowej, ale też zjednoczyła młodzież i nauczycieli. Dała mądrzejszy ogląd całej złożonej rzeczywistości, który kiedyś na pewno wyda plon.

Powrót uczniów z kościoła stał się początkiem pięknego ceremoniału pożegnalnego, który od wielu lat pielęgnuje nasza szkoła. Mimo podwójnych absolwentów nie uległ on i w tym roku zmianie. Czuwała nad tym pani Dorota Wojszko – Kisiel, wychowawczyni klasy trzeciej gimnazjum. Były więc kolejno uczniowskie recytacje ( tym razem klasa VIII we fragmentach „Pana Tadeusza” ), podziękowania i kwiaty dla nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, kwiaty wręczane przez absolwentów ich rodzicom, prezentacje filmików klasowych. Było wręczanie świadectw z wyróżnieniem i nagród dla najlepszych uczniów poszczególnych klas. Pani dyrektor oraz wychowawcy klas: trzeciej gimnazjum – p. Dorota Wojszko – Kisiel i ósmej – p. Andrzej Jachowicz wręczali świadectwa ukończenia naszej szkoły absolwentom, którzy odbierali je w towarzystwie rodziców. Tradycyjnie przekazano władzę uczniowską uczniom klasy młodszej, wręczono prezent dla szkoły od tegorocznych absolwentów i ich rodziców. Żegnający szkołę uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, poparte serdecznym podziękowaniem – za przekazaną wiedzę, umiejętności

i wartości – skierowanym do nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. A potem, jak przewiduje ceremoniał, absolwenci otrzymali bukieciki kwiatów połączone wstążką, którą przecinali wychowawcy. To szczególnie wzruszający i symboliczny moment końca pierwszego etapu edukacji młodego człowieka. Dlatego zwykle towarzyszą mu łzy rozstania. Tak było i tym razem … Potem uczniowie pozostałych klas udali się na spotkanie z wychowawcami, a tegoroczni absolwenci zbierali gratulacje, pochwały, życzenia i wciąż nie mogli rozstać się z pedagogami i ze sobą …

Dziękujemy za przygotowanie i możliwość uczestniczenia w pięknej uroczystości podwójnego pożegnania absolwentów naszej szkoły szczególnie pani Dorocie Wojszko – Kisiel, wychowawczyni klasy trzeciej gimnazjum, która napisała scenariusz

i czuwała nad jego realizacją. Dziękujemy panu Andrzejowi Jachowiczowi – wychowawcy klasy ósmej, który jej pomagał. Podziwiamy wyjątkową dekorację sceny w wykonaniu pani Joanny Duryło. Przede wszystkim jednak ogromnie dziękujemy rodzicom absolwentów za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości, za obecność

i życzliwe słowa. W tym niezwykłym roku szkolnym wykazali się również niezwykłą odpowiedzialnością i mądrością rodzicielską. Wspierali nauczycieli i swoje dzieci               w pokonywaniu trudów reformy oświaty i w mozolnym często zdobywaniu przez nie wiedzy. Dziękujemy! Dziękujemy też uczniom. Dobrze było z wami pracować. Niezależnie jednak od zdobytej w szkole wiedzy i posiadanych umiejętności młodzi absolwenci winni pamiętać słowa swojego Patrona, Jana Pawła II, że człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. Życzymy im, by realizowali je w kolejnym etapie edukacyjnym, w swym przyszłym życiu, a na pewno zbiorą obfity plon. Wszystkim uczestnikom życia szkolnego życzymy szczęśliwych i bezpiecznych wakacji!

Opublikowano: 23 czerwca 2019 18:03