VII Tydzień Ekologiczny

_dsc0691.jpgWIOSENNE SPRZĄTANIE WARMII I MAZUR – 2012

,,Sprzątam, segreguję, szanuję”

W ramach akcji Wiosennego Sprzątania Warmii i Mazur – 2012 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sątocznie odbył się VII Tydzień Ekologiczny.

Uroczyste otwarcie VII Tygodnia Ekologicznego miało miejsce 21 marca 2012 r.  Zgodnie z tradycją dyrektor szkoły pan Janusz Bieńkowski wypił szklankę soku marchewkowego. W trakcie krótkiego przemówienia podkreślił, że zapoczątkowana już siedem lat temu akcja utrwaliła u uczniów zachowania proekologiczne. Zarówno w szkole,  jak i w środowisku jest znacznie czyściej.

Wszyscy uczniowie z wielką radością przystąpili do udziału w ,,Wiosennych potyczkach klasowych, czyli Śmiecioturnieju sportowym”. Pomysłodawcami konkurencji byli nauczyciele wychowania fizycznego. Uczniowie mieli do wykonania zadania z wykorzystaniem  ,,śmieci” – butelek plastikowych, makulatury, folii.

W tym dniu przybyła do szkoły pani leśnik Irena Dziadoń z Nadleśnictwa w Srokowie. Dzięki prelekcji pt. ,,Mazurskie lasy skarbem przyrody” uczniowie dowiedzieli się, jakie korzyści płyną z okolicznych lasów, poznali faunę i florę mazurskich kompleksów leśnych.

Tego dnia podziwialiśmy również pomysłowość uczniów, którzy zaprezentowali piękne stroje wiosenne. Uczniowie klas I-III SP wzięli udział w konkursie plastycznym ,,Jak przyroda budzi się do życia?”.

Dzień 16 kwietnia poświęcony był pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych. W tym celu zaprosiliśmy przedstawiciela farmy wiatrowej znajdującej się na terenie gminy Korsze. Pan Tomasz Guzowski z Firmy edp renewebles opowiedział, w jaki sposób działają wiatraki, jakie trudności należało pokonać, aby je postawić. Uczniowie zainteresowani tematyką zadawali szereg pytań dotyczących np. ilości energii wyprodukowanej przez jeden wiatrak czy ewentualnej szkodliwości na życie pszczół.

Szkolni konstruktorzy wzięli udział w konkursie na wykonanie modelu wiatraka. Poziom wykonanych prac był bardzo wysoki.

Tego dnia odbyły się jeszcze trzy inne konkursy:

ü     ,,Moje ulubione zwierzę leśne – dowcipna wizytówka” – konkurs literacki dla uczniów klas IV – VI SP oraz I- III gimnazjum,

ü     ,,Zwierzę żyjące w lasach mazurskich” – konkurs na figurkę z plasteliny dla uczniów klas I-III SP,

ü     ,,Piórnik z surowców wtórnych” – konkurs dla klas I-III SP, IV-VI SP oraz I-III gimnazjum.

Dnia 23 kwietnia uczniowie klas IV – VI SP wyjechali na sprzątanie pobliskiego lasu w Marłutach. Koordynatorem sprzątania był  leśnik z Nadleśnictwa Srokowo- pan Sebastian Trapik. Mimo uciążliwego deszczu, który padał przez cały czas, uczniom udało się zebrać aż 600 kg śmieci. Po zakończonej pracy dzieci mogły posilić się przy ognisku, na które prowiant ufundowało Nadleśnictwo Srokowo.

Pozostali w szkole uczniowie wzięli udział w konkursach:

ü     Plakat na temat oszczędzania wody – konkurs klasowy (SP, gimnazjum oraz świetlica)

ü     ,,Przyrodniczy zakątek w okolicy mojego domu i szkoły” – konkurs  fotograficzny dla uczniów kl.IV-VI SP oraz I-III gimnazjum,

ü     Konkurs indywidualny dla uczniów SP i gimnazjum na wykonanie ulotki w kształcie kropli wody informującą o tym, jak należy oszczędzać wodę.

Na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka ,,Są odpady wokół nas – trzeba sprzątać je na czas”.

Uroczyste podsumowanie działań miało miejsce 27 kwietnia 2012 r. w obecności uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi oraz  gości. Przybyli m.in.: Burmistrz Miasta Korsze – p.Ryszard Ostrowski,  przedstawiciele Nadleśnictwa Srokowo i Bartoszyce, kierownik Mazurskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Giżycku –p.Wioletta Rawa Rudzińska, prezes spółki WIKOM.

W trakcie uroczystości przypomniano wszystkie akcje przeprowadzone w ramach VII Tygodnia Ekologicznego. Ponadto szkolni artyści zaprezentowali się w inscenizacji ,,Na ratunek lasu”. Szkolny zespół instrumentalno – wokalny pod kierunkiem pana dyrektora zaprezentował piosenkę ,,Rzeka dzieciństwa”. Wiele radości dostarczył też kabaret ,,W pustyni i w puszczy, a właściwie w pustyni”.

Uczennice klasy V przedstawiły zasady postępowania prawdziwego przyjaciela przyrody.

W trakcie VII Tygodnia Ekologicznego w bibliotece szkolnej miała miejsce wystawa książek o tematyce przyrodniczej.

Wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum otrzymali w trakcie uroczystości podsumowania VII TE wiele atrakcyjnych nagród, które ofiarowali ludzie o otwartych sercach i wspierających nasze działania ekologiczne. Byli to:

• Burmistrz Miasta Korsze
  •  Firma edp renewables
  • Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej
  •  Nadleśnictwo Srokowo
  •  Spółka WIKOM

Najbardziej zaangażowani w organizację VII Tygodnia Ekologicznego uczniowie wyjadą  11 czerwca na zajęcia ,,zielonej szkoły” do Giżcka do Mazurskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.

Organizatorzy VII Tygodnia Ekologicznego zadbali o to, by wszyscy sponsorzy oraz osoby biorące udział w przygotowaniu prelekcji czy sprzątania lasu otrzymali podziękowania i dyplomy.

Miłym akcentem były gratulacje od przedstawiciela władz Gminy Korsze oraz Pani Kierownik MCEE w Giżycku, którzy podkreślili rolę, jaką odgrywa ZS im. Jana Pawła II w Sątocznie w promowaniu postaw proekologicznych w środowisku.

Po oficjalnym zakończeniu uroczystości gości zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez organizatorki VII Tygodnia Ekologicznego. Wzięli również udział w spacerze wokół szkoły, w trakcie którego podziwiano efekty wieloletnich działań m.in. szkolne arboretum, las sosnowo – świerkowy posadzony przez uczniów.

Sprawozdanie z naszych działań znalazło się w okolicznościowym wydaniu gazetki szkolnej ,,Bez Tytułu”, na stronie internetowej www.zssatoczno.superszkolna.pl. oraz będzie opublikowane w ,,Gazecie Kętrzyńskiej”.

Pomysłodawczynie i organizatorki VII Tygodnia Ekologicznego

Krystyna Zajdel i Teresa Pupin – nauczycielki ZS im. Jana Pawła II w Sątocznie